Organisational Structure

BISHOP

BISHOP’S COMMISSION FOR CATHOLIC SCHOOLS

DIRECTOR OF CATHOLIC SCHOOLS

  • Christopher Smyth

DEPUTY DIRECTOR

  • Dr Terry McCarthy

SYSTEM PERFORMANCE TEAM

Heads

  • Learning & Teaching – Jamie McDowall (Acting)
  • Mission & Evangelisation – Lee Herden

K – 12 System Coaches, Mission & Enagelisation Team

  • ATSI Education – Sharon Cooke
  • ATSI & Primary Curriculum – Cate Taylor
  • Faith & Primary Curriculum – Carmel McCosker
  • Faith & Religous Education – Jacquelene Cronin (Religious Education)
  • School Advisory Bodies– Catherine Ible
  • Pastoral Care & Well Being Project Officer – TBA

 

K – 12 System Coaches, Learning & Teaching Team

  • Primary Curriculum – Sandra Walker
  • Secondary Curriculum & Numeracy – Tracey Hughes-Butters
  • Secondary Curriculum & Literacy- Kerrie Priddis
  • Vocational Education – Norma Higgins
  • SLNAP & Data Analysis – Dale Cain
  • Sports K – 12 – TBA

 

Students with Disabilities Team

  • Team Leader – Bernadette Yeo 
  • SWD Coordinator – TBA
  • SWD Coordinator – Jenny Friend
  • SWD Coordinator (Walgett)- Pauline Hawkins 
  • SWD Coordinator (Vision Support) – Karen Croake

 

Sport

  • Secondary Sport – Timothy Kennedy St Mary’s College Gunnedah
  • Primary Sport – Gary McSweeney St Edward’s Primary Tamworth

SCHOOL LEADERSHIP & MANAGEMENT
TEAM

  • School Consultant – Gary Burdett
  • School Consultant – Noel Hurley
  • Leadership Support Officer – Louise O’Sullivan

 


  • Research Officer – Vicki Hartley
  • Communications – Tahnee Denton

 

Administration

  • Supervisor/ Director’s P.A. – Carmel Heagney
  • Receptionist – Mary Carrigan
  • Administration Assistant – Dianne Dixon
  • Administration Assistant – Debbie Sullivan
  • Office Assistant – TBA

SYSTEM DEVELOPMENT
TEAM

Heads

  • Finance & I.C.T – Helen Williamson
  • Human Resources & Facilities – Paul Holman

Human Resources & Facilities

  • Personnel Officer– Leanne Woods
  • Human Resources Officer – Stefan Sorensen
  • Performance & Development Officer – Colin Butters
  • Compliance & Governance Officer – Geraldine Chapman

 

Finance

  • Financial Services Supervisor – Linda Page
  • Accountant/School Finance Advisor – Fiona McCann
  • Finance Officer – Conrad Post

 

Payroll

  • Payroll Supervisor – Paul Baylis
  • Payroll Officer – Shirley Keefe
  • Payroll Officer – Kay Moore
  • Payroll Officer- Judy Werninck

 

I.C.T

  • Team Leader of I.C.T – Justin Urquhart
  • ICT Systems Administrator & Application Support Officer – TBA
  • Network & Infrastructure – Tristan Coward
  • Software & Applications – Andrew McGann
  • Service Desk Officer – Fiona Chisholm
  • Service Desk Officer – Jed Trow
  • ONCE Project – Kim Kliendienst

SCHOOL PRINCIPALS

Our Network
closeclose
Tablelands
Plains
Foothills
Secondary